تحصیل در کشور کانادا
( ویزای تحصیلی کانادا )

افراد زیادی در سراسر جهان به تحصیل در کانادا علاقه‌­مند هستند. چرا که کانادا از جمله کشورهایی است که برنامه­های آموزشی با کیفیتی ارائه می­‌دهد. در این یادداشت ما تلاش می­کنیم تا اطلاعات مفیدی در رابطه با نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا، دانشگاه­های برتر کانادا، تحصیل در مقاطع مختلف آموزشی و میزان شهریه این دانشگاه­ها در اختیار شما بگذاریم. همچنین از نحوه پرداخت شهریه دانشگاه­ کانادا نیز برایتان خواهیم گفت.

دریافت مشاوره رایگان از هوراداکس

چرا تحصیل در کانادا؟؟

تحصیل در کانادا به دلایل مختلف و متعددی، مورد علاقه همگان است. اول از همه همانطور که پیشتر گفته شد، کیفیت آموزشی در کانادا است و این حقیقت که دانشگاه های زیادی در کانادا جزء ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند؛ با این حال، هزینه تحصیلات در کانادا نسبت به سایر دانشگاه های انگلیسی زبان و معتبر، پایین تر است و این امر پرداخت شهریه دانشگاه کانادا را برای دانشجویان، که نمی توانند کار تمام وقت داشته باشند، تسهیل می کند. از طرفی، تحصیل در کانادا این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند تا پس از اتمام تحصیل در کانادا، امکان اشتغال به کار با دریافت ویزای کاری و یا اقامت دائم را پیدا کنند و از این طریق حتی بتوانند برای گرفتن تابعیت کانادا هم اقدام کنند. همچنین روش‌های بسیاری برای حواله ارز به کانادا وجود دارد که برای دانشجویان بسیار ضروری است. هوراداکس نیز در خدمات حوالجات فوری و حواله عادی ارز این روش‌های انتقال پول را ارائه می‌دهد.

تحصیل در کشور کانادا

ویزای تحصیلی
(دانشجویی کانادا)

  • یکی از راه­های مهاجرت به کانادا اخذ ویزای تحصیلی است و شما برای گذراندن هر دوره آموزشی بالای شش ماه، باید ویزای تحصیلی داشته باشید. شرایطی که برای گرفتن ویزای تحصیلی مورد نیاز است، شامل این موارد می­شود:

• پذیرش از یک موسسه آموزش عالی در کشور کانادا که مورد تایید اداره مهاجرت باشد.

• تمکن مالی لازم برای پوشش مخارج حداقل یک سال زندگی و تحصیل در کشور کانادا ( شامل پرداخت شهریه دانشگاه کانادا و پرداخت هزینه های زندگی )

• عدم سوء پیشینه

• پاسپورت با دست کم ۶ ماه اعتبار

• معدل بالا در همه مقاطع

• مدرک زبان با نمره بالا ( در مقاطع مختلف، نمره لازم متفاوت است)

• توصیه نامه از اساتید و معرفی از سوی آنها

• مقالات علمی و ثبت شده در مجلات و نشریه های معتبر

• داشتن برنامه تحصیلی مشخص و روشن و ارائه آن

• ارائه مدرکی که ضامن بازگشت شما به کشور مبدا پس از اتمام تحصیل باشد.

همچنین برای برخی مقاطع نباید گپ تحصیلی ( فاصله بین مقطع تحصیلی پیشین و مقطع مورد تقاضا برای تحصیل ) داشته باشید.

تحصیل در کشور کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

اگر شما فردی زیر سن قانونی هستید و مایلید در مدارس کانادا تحصیل نمایید، با داشتن شرایطی می­توانید از این تجربه جذاب و هیجان­انگیز بهره ببرید. و این شرایط صرفا به داشتن یک سرپرست قانونی در کانادا که می­تواند یکی از والدینتان باشد و نیز تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه­های زندگی و تحصیل در کانادا منحصر است. لازم به ذکر است که والد همراه دانش­آموز اجازه اشتغال در کانادا را ندارد.

تحصیل در کشور کانادا

کارشناسی در کانادا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، هر فردی بعد از اتمام دوره ۱۲ ساله تحصیلی در مدارس و اخذ دیپلم می­تواند درخواست ویزای دانشجویی کند. محدودیت سنی در این مقطع وجود ندارد اما باید در نظر داشته باشید که به هر حال برای اخذ ویزا، سن شما برای این مقطع باید مناسب باشد. نمره آیلتس لازم برای این مقطع ۶ است. البته می­توانید اگر کمتر از این مقدار کسب کردید، پذیرش مشروط از دانشگاه بگیرید و دوره­های زبان کانادا را بگذرانید که بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار هزینه دارد. همچنین باید بتوانید پرداخت هزینه­ دانشگاه کانادا را انجام دهید.

تحصیل در کشور کانادا

کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در این مقطع نیازمند مدرک کارشناسی با معدلی بالای ۱۳ است. شما باید حداکثر تا ۵ سال پس از اخذ مدرک کارشناسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا اقدام کنید و درواقع یعنی نباید گپ تحصیلی داشته باشید. نمره آیلتس مورد نیاز ۶ یا ۶.۵ است. و البته توجه داشته باشید که برای این مقطع نباید بیشتر از ۳۲ سال سن داشته باشید. علاوه بر این­ها، تمکن مالی برای هزینه­های زندگی و پرداخت شهریه دانشگاه کانادا نیز لازم است.

تحصیل در کشور کانادا

دکتری در کانادا

مقطع دکتری شامل محدودیت سنی و یا نداشتن گپ تحصیلی نمی­شود. برای تحصیل در این مقطع باید حداقل معدل ۱۳ از کارشناسی ارشد و نمره آیلتس ۷ و یک سوپروایزر یا استاد راهنما از دانشگاه مقصد داشته باشید و پروپوزال تحقیقاتی خود را نیز ارائه دهید.

تحصیل در کشور کانادا

معرفی دانشگاه های کانادا و اعتبار دانشگاه های کانادا

دانشگاه­های کانادا بسیار معتبرند و طبق رتبه بندی موسسه QS، بیش از ۱۵ دانشگاه کانادایی در لیست ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است که در مجموع موفق به کسب ۲۵ جایزه نوبل گشته­اند.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه مک گیل

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه مونترال

دانشگاه مک مستر

دانشگاه واترلو

دانشگاه سیمون فریزر

دانشگاه کلگری

دانشگاه یورک

دانشگاه کویین

دانشگاه وسترن

با پرداخت شهریه دانشگاه کانادا، و تمکن کافی به جهت سایر هزین­ها می­توانید در این دانشگاه­های معتبر تحصیل نمایید.

آزمون های ورودی برای تحصیل در کانادا

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا نیاز است که شما در برخی آزمون های ورودی شرکت کنید. بعضی از این آزمون ها تخصصی و برای رشته های خاص هستند. برای مثال کسب حد نصاب نمره در آزمون MCAT برای رشته پزشکی، GMAT برای رشته MBA و آزمون LSAT برای رشته حقوق الزامی است. اما برخی آزمون ها عمومی هستند که یا برای سنجش مهارت های زبان انگلیسی شما است مانند آیلتس و تافل و یا برای سنجش مهارت های استدلالی، تحلیلی، نویسندگی و استعداد تحصیلی برگزار می شود مانند SAT (برای مقطع ارشد) و GRE.

هزینه تحصیل در کانادا

در ابتدا برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، لازم است در نزد اداره مهاجرت کانادا تمکن مالی خود برای پرداخت شهریه دانشگاه کانادا را اثبات نمایید. هزینه‌ای که برای تحصیل در مدارس دولتی می پردازید، بسته به مقطع، بین ۱۳۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار، در مدارس خصوصی ۱۵۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ دلار و در مدارس شبانه روزی ۳۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار در سال است. شهریه در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی بین ۵۵۰۰ تا ۲۹۰۰۰ دلار در سال است. البته در نظر داشته باشید که تنها پرداخت شهریه دانشگاه کانادا بر عهده تان نیست و باید بتوانید از پس هزینه های زندگی در کانادا هم که بین ۱۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار در سال است، بر بیایید. هزینه کارشناسی ارشد نسبت به مقطع کارشناسی کمتر است و شما باید حدود ۱۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال برای پرداخت شهریه دانشگاه کانادا در نظر بگیرید. همچنین لازم است مبلغ شهریه یک سال اولتان را در حساب داشته باشید. شهریه دانشگاه در مقطع دکتری اندکی کمتر و چیزی بالغ بر ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال است. شما می توانید این مبالغ را از طریق ویزاکارت، مستر کارت، sepa، پیپال و سوییفت به دانشگاه مقصد، پرداخت نمایید. همچنین استفاده از حواله های داخلی برای پرداخت شهریه یا هزینه های زندگی کارآمد است که می وانید از خدمات حواله و ارزی هوراداکس برای انجام آن استفاده نمایید.

خدمات بانکی و مالی دانشجویان کانادا

اخذ ویزای دانشجویی در کانادا به شما اجازه افتتاح حساب در بانکهای کانادا را می دهد تا بتوانید پول خود را در آن به امانت بگذارید و بر آن مدیریت داشته باشید. بانک بابت خدمات بانکداری که به شما می دهد ماهانه مبلغی را دریافت می کند. این عدد متغیر است اما می توانید آن را به طور متوسط در حدود ۵ دلار در ماه در نظر بگیرید. کارت اعتباری نیز از موارد مهمی است که می توانید دریافت کنید. سه نوع کردیت کارت در کانادا وجود دارد: ویزا کارت، مستر کارت و آمریکن اکسپرس. اما توجه داشته باشید که در هنگام بازپرداخت سود زیادی به آنها تعلق می گیرد؛ پس برای زیاد نشدن بدهی خود، استفاده تان از این کارتها را تحت مدیریت داشته باشید. دو حساب Chequing و Savingاز انواع مناسب حساب برای دانشجویان است. حساب Chequing برای امور روزانه و مدیریت پول و حساب Saving به جهت سرمایه گذاری بلند مدت؛ به ویژه اگر قصد دارید پس از اتمام تحصیل مبادرت به اخذ اقامت دائم در کانادا کنید. مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب، پاسپورت، مجوز اقامت موقت یا دائم، مجوز کار و یا تحصیل و نیز نشانی معتبر از محل سکونت است.

کار دانشجویی در کانادا

از مهم ترین امتیازات تحصیل در این کشور، امکان ۲۰ ساعت کار در هفته است که به پرداخت شهریه دانشگاه کانادا کمک خواهد نمود. این ۲۰ ساعت کار می تواند در خود دانشگاه یا خارج از آن باشد. همچنین شما می توانید در تعطیلات که وقفه ای در تحصیل رخ می دهد، مانند تعطیلات تابستانی یا کریسمس، به کار تمام وقت هم اشتغال یابید. و این مسلما پرداخت هزینه دانشگاه کانادا را برایتان تسهیل می کند.

این یادداشت حاوی مهم ترین مواردی بود که دانستن آن برای اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی در کشور کانادا، ضروری است. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات از حواله پول به کانادا و بسیاری موارد دیگر، علاوه بر مقالات دیگر، از مشاورین هوراداکس نیز مشاوره بگیرید.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات ارزی مختلف و حواله ارز ، پی پال ، کارت های اعتباری بین المللی ، گیفت کارت های بین المللی ، پرداخت های خارجی ، حساب بانکی خارجی ، پرداخت شهریه دانشگاه های خارجی و دیگر خدمات ویژه هوراداکس ، از طریق روش های ذکر شده در صفحه تماس با ما و شماره تماس هوراداکس ، با مشاوران ما در ارتباط باشید.