آشنایی کامل با آزمون ACCA

آزمون ACCA چیست؟

آزمون ACCA چیست و چه کاربردی دارد؟ برای موفقیت در این آزمون لازم است چه نکاتی در اولویت قرار گیرد؟ هزینه‌ ثبت نام در آزمون چقدر است و به چه طریقی می‌توانیم هزینه‌ مربوط را پرداخت کنیم؟ در ادامه در نظر داریم به طور کلی اطلاعات مفیدی در مورد باید و نبایدهایی این ازمون ارائه دهیم. اگر شما نیز متقاضی شرکت در آزمون ACCA هستید، با ما همراه باشید تا راهنمایی کاملی دریافت کنید.

دریافت مشاوره رایگان از هوراداکس

آزمون ACCA مخصوص حسابداران و کارشناسان مالی می‌باشد که مخفف عبارت Association of Chartered Certified Accounts است. کلیه‌ کارشناسان خبره در رشته‌های مربوط به حسابداری می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. دوره‌های مختلفی برای موفقیت و دریافت آگاهی لازم در این آزمون در نظر گرفته می‌شود. استانداردهای خاصی برای امتحان‌‌ای سی سی‌‌ای در نظر گرفته می‌شود. منابع آزمون و نوع سوالات با توجه به کشوری که فرد متقاضی از آن کشور است متغیر خواهد بود. از آنجا که برخی از قوانین مربوط به حسابداری و حسابرسی در کشورهای مختلف متفاوت است، نوع سوالات نیز باید بر این اساس تغییر کنند. در سراسر جهان غالب بر ۴۰۰ مرکز آموزشی‌‌ای سی سی‌‌ای موجود است که آموزش‌های لازم را برای داوطلبان ارائه می‌دهند.

در حال حاضر آزمون ACCA در بیش از ۱۸۰ کشور مختلف برگزار می‌شود. تسلط کافی به زبان انگلیسی برای موفقیت در این آزمون یک شرط الزامی است. در غیر این صورت فرد حتی اگر دانش کافی در زمینه‌ حسابداری نیز داشته باشد نمی تواند به موفقیت لازم دست یابد.

آزمون ACCA

مدرک ACCA برای مهاجرت به کدام کشورهای کاربرد دارد ؟

مدرک ACCA در همه‌ کشورها قابل قبول است. فردی که بتواند این مدارک را دریافت کند به عنوان یک حسابدار بین المللی فرصت اشتغال زایی در موسسات مالی را در سراسر جهان خواهد داشت. به منظور دریافت این مدرک لازم است فرد حداقل ۱۰ آزمون از ۱۴ آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد. دریافت گواهی ماژول اخلاقی نیز یکی از مهمترین فاکتورهای است که برا صدور مدرک‌‌ای سی سی‌‌ای در نظر قرار می‌گیرد. این آزمون ۴ بار در سال برگزار می‌شود. نتایج آزمون ACCA که به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود بلافاصله بعد از نهایی شدن آزمون بر روی صفحه‌ کامپیوتر شما نشان داده می‌شود. نمره‌ قبولی نیز حداقل ۵۰ است. نتایج آزمون نیز در طی بازه‌ زمانی ۷۲ ساعت به حساب کاربری فرد ارسال می‌گردد.

باید و نبایدهایی در مورد آزمون ACCA :

  • این آزمون و همه‌ دوره‌های آن به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.
  • آزمون ACCA با توجه به اطلاعات بومی فرد از او اخذ خواهد شد.
  • دارا بودن حداقل ۳ سال سابقه‌ کار در زمینه‌ حسابداری الزامی است.
  • نمونه سوالات آزمون از وب سایت اصلی آن در دسترس است.

  • دوره‌های مربوط به آزمون در کشورمان برگزار می‌شود.
  • دانش ریاضی برای شرکت در آزمون امری الزامی است.
  • مدارک ارائه شده توسط این آزمون با مدرک دانشگاهی قابل ارزیابی است.
  • برای ثبت نام در آزمون ACCA فرد باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشد.
  • افرادی که مدرک حسابداری خود را از دانشگاه آکسفورد دریافت کرده اند، نیازی به داشتن سه سال سابقه‌ کار برای دریافت مدرک ‌ای سی سی ‌ای نخواهند بود.

آزمون ACCA

هزینه‌ آزمون ACCA

هزینه‌ شرکت در آزمون ACCA شامل دو هزینه‌ جداگانه می‌باشد که یکی برای عضویت در انجمن مربوط است و دیگری برای شرکت در آزمون اخذ می‌شود. هزینه‌‌ای که برای عضویت از شما درخواست می‌شود فارغ از این که در چه آزمونی شرکت خواهید کرد شامل ۷۹ پوند می‌باشد.

به منظور پرداخت هزینه‌ آزمون ACCA حتما مراکز معتبر را هدف قرار دهید زیرا سودجویان بسیاری هستند که از محدودیت و تحریم‌های ایجاد شده سو استفاده کرده و در صدد فریب کاربران می‌باشند. آنها معمولا ترفندهای مختلفی را در نظر میگیرند تا از این طریق بتوانند توجه کاربران را به دست آورند. یک موسسه‌ معتبر هرگز به دلیل سودهای جزیی، اعتبار خود را زیر سوال نخواهد برد.

نتایج این آزمون در یک بازه زمانی بسیار کوتاه در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. حداکثر مدت زمان لازم برای اعلام نتایج ۵ روز کاری است. در حلیکه برای سایر آزمون‌ها ممکن است دو و سه هفته و یا بیشتر طول بکشد. گستره پذیرش در این آزمون با آزمون آیلتس همخوانی بسیاری دارد. به همین دلیل در بسیاری از مواقع می‌توان نمره کسب شده در آزمون PTE را به ازمون‌های دیگر تبدیل کرد. لازم به ذکر است که در پاسخگویی به آزمون PTE هر گاه سوالی ، پاسخ درست داشته باشد، امتیاز کامل به دست خواهید آورد و اگر پاسخی اشتباه باشد در این صورت هیچ گونه امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت. گزارش نمره شما در کارنامه Pearson شامل بخش‌های مختلفی است:

اطلاعات شخصی و عکس

شماره ثبت‌نام و کد کارنامه

نمره نهایی

گزارش جزئی از پاسخ‌ها در آزمون

آزمون ACCA

مراحل ثبت نام آزمون ACCA

برای ثبت نام در آزمون ACCA نیازی به ارائه‌ مدرک خاصی در رشته‌ حسابداری نیست. ولی فرد لازم است حتما سه سال سابقه‌ حسابداری داشته باشد. آزمون دارای ۱۴ بخش جداگانه است که در سه  قسمت تقسیم می‌شود که به شرح زیر است:

• آزمون تئوری(Knowledge Exams)

- شامل آزمون‌های F1 تا F3.

• آزمون مهارت (Skill Exams)

- شامل آزمون‌های F4 تا F9.

• آزمون حرفه‌‌ای (Professional Exams)

- شامل آزمون‌های P1 الی P7.

هزینه‌ درخواستی برای هر یک از آزمون‌های بخش اول معادل ۷۹ پوند انگلیس و بخش دوم معادل ۹۰ پوند و بخش سوم معادل ۱۰۴ پوند می‌باشد. قابل ذکر است که برای آزمون مهارت در صورتی که فرد مدرک معادل دانشگاهی داشته باشد قابل معاف خواهد بود. البته با این حال نیز فرد موظف به پرداخت هزینه‌ آزمون است. هیچ یک از آزمون‌های حرفه‌‌ای ای سی سی‌ ای شامل معافیت نمی‌باشند. مدرک کارشناسی حسابداری اخذ شده از دانشگاههای معتبر در ایران به کاربران اجازه می‌دهد که در آزمون‌های F1تا F4 از شرایط معافیت برخوردار شوند. پس از پشت سر گذاشتن ازمون‌های یاد شده در صورتی که نمره‌ قابل قبولی به دست آورید می‌توانید به عضویت‌ ای سی سی‌ ای در آیید. شرط عضویت با توجه به نمره‌ قبولی به صورت زیر است:

• قبولی در ۱۰ آزمون از آزمون‌های ۱۴ گانه

• تجربه عملی ۳۶ ماهه در حوزه مرتبط

• داشتن گواهی ماژول اخلاق حرفه‌ای

با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده کاربران ایرانی نمی توانند به راحتی با استفاده از سرویس‌های مختلف و کارت‌های بانکی جهانی، هزینه‌ لازم برای آزمون ACCA را خودشان پرداخت کنند. شما می‌توانید همه‌ مراحل لازم برای پرداخت هزینه را به عهده‌ کارشناسان معتمد بسپارید تا از کیفیت نهایی کار مطمئن باشید.

پرداخت هزینه‌ آزمون ACCA

به منظور شرکت در این آزمون همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد باید پروفایل خود را در وب سایت رسمی فعال کنید. در ۹ مرحله‌ جداگانه لازم است اطلاعات درخواستی را ارائه دهید، هزینه‌‌ای به ارز پوند از شما برای این منظور درخواست  می‌شود می‌توانید برای این منظور از ویزا کارت یا مستر کارت بهره مند شوید.

این آزمون به صورت کاغذی و یا کامپیوتری برگزار می‌شود. اطلاعات کامل درمورد آزمون‌ها، تعداد سوالات و …. را می‌توانید با ورد به بخش آزمون ACCA در وب سایت رسمی مربوط به دست آورید. راهنمایی مراحل دریافت کارت‌های اعتباری برای پرداخت هزینه را نیز می‌توانید از طریق کارشناسان ما نهایی کنید.

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات ارزی مختلف و حواله ارز ، پی پال ، کارت های اعتباری بین المللی ، گیفت کارت های بین المللی ، پرداخت های خارجی ، حساب بانکی خارجی و دیگر خدمات ویژه هوراداکس ، از طریق روش های ذکر شده در صفحه تماس با ما و شماره تماس هوراداکس ، با مشاوران ما در ارتباط باشید.