پرداخت فاکتور خارجی

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

مقدمه ای بر فاکتورهای خارجی

انواع فاکتور تجاری

معرفی روش های پرداخت فاکتور خارجی

نحوه ایجاد فاکتور تجاری

نکاتی در زمان صدور فاکتور تجاری

خدمات هوراداکس

مقدمه ای بر فاکتورهای خارجی

فاکتور تجاری سندی می باشد که شامل اطلاعاتی در زمینه کالا یا محصولات فروخته شده که فروشنده به عنوان خریدار آن را صادر کرده و به خریدار تحویل می دهد. صادر کننده اغلب سیاهه تجاری را به نام خریدار صادر می کند اما در برخی مواقع نیز احتمال دارد این فاکتور را به نام نماینده بازرگانی خریدار یا وارد کننده ارائه داده می شود. صادرکنندگان فرم های منحصر به فردی را برای صور فاکتورهای تجاری در دست داشته که نکات درج شده در تمامی فرم ها تقریبا یکسان می باشد. فاکتور خارجی شامل اطلاعاتی از جمله تاریخ، نام و نشانی خریدار و فروشنده، قیمت واحد، شماره قرارداد یا سفارش، تعداد بسته ها، ارزش کل کالا، شرایط تحویل و پرداخت، علایم و شماره های حمل و تمامی هزینه های اضافی توافق شده است.

در هنگام صدور فاکتور خارجی بایستی به یک سری نکات توجه و دقت داشته باشید که در ادامه مقاله در این خصوص صحبت خواهیم کرد. 

انواع فاکتور تجاری

فاکتور خارجی بر اساس استاندارد سازمان ملل در زمینه مبادلات بین الملل در انواع متنوعی عرضه می گردد که از جمله انواع فاکتور تجاری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- فاکتور تجاری (Commercial Invoice) : رایج ترین فاکتور در تبادل تجاری بوده و توسط فروشنده به خریدار ارائه داده  می شود

۲- قبض بدهی ( debit note) : در صورتی که مبلغ فاکتور کاملا پرداخت نشود در این صورت قبض بدهی صادر می شود که این قبض نیز مانند فاکتور دارای اطلاعاتی مشابه بوده و مبلغ باقیمانده فاکتور اصلی را نمایش می دهد.

۳- پیش فاکتور (proforma invoice ) : سندی برای مشخص کردن شرایط فروش کالا و قیمت محصولات عرضه شده به خریدار می باشد و این نوع فاکتور تجاری مبنای تصمیم گیری خریدار بوده و فرد می تواند با توجه به اطلاعات پیش فاکتور به تقاضای خدمات و محصولات اقدام کند.

۴- فاکتور خود اظهاری ( self-billing invoice ) : این نوع فاکتور خارجی توسط خریدار صادر شده و در مواقعی که خریدار کالایی را پس از مصرف فاکتور می کند یا فروشنده انباری را در محل خریدار تهیه می کند این نوع فاکتور صادر می شود هم چنین از این فاکتور در زمینه ای که خریدار از سرویسی که در محل کار بهره مند شده است نیز استفاده می کنند.

۵- قبض اعتبار (credit note) : در صورتی که خریدار محصولی را برمیگرداند و مبلغی بر اساس توافق کسر می شود در این صورت از فاکتور اعتبار استفاده می کنند که این فاکتور به مبلغ کمتر از فاکتور اولیه می باشد و فروشنده مستقیما این مبلغ مشخص را پرداخت کرده و یا در فاکتورهای آتی مبلغ مربوطه را تسویه می کند. 

معرفی روش های پرداخت فاکتور خارجی

انواعی از روش های پرداخت در تجارت مشاهده می شود که با تغییرات صورت گرفته در زمینه خرید و فروش کالا در اولویت انتخاب تجار و بازرگانان قرار می گیرد. با توجه به روش های پرداخت می توان ریسک انتقال پول را به حداقل رساند. مبادلات صورت گرفته بین خریدار و فروشنده به منظور انتقال مالکیت کالا به عوامل متعددی بستگی داشته که هر یک سبب پیش آمدن روش های پرداخت شده است که از جمله روش های پرداخت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • روش پرداخت اعتبار اسنادی:

  یکی از کم خطرترین روش های پرداخت بوده که در سطح بین المللی مورد توجه بسیاری قرار می گیرد.

 • روش پیش پرداخت:

  از جمله رایج ترین و ساده ترین روش های پرداخت بوده که در این روش خریدار باید ریسک را به چشم خریده و تمام هزینه کالا را پرداخت کند و منتظر ارسال محصول از طرف فروشنده باشد.

 • روش پرداخت براتی:

  روش براتی کامل شونده دو روش حساب باز و پیش پرداخت می باشد که در این راستا تضمینی بین طرفیت رد و بدل شده و پرداخت براتی به دو روش وصولی و اسنادی انجام می شود.

 • روش پرداخت حساب باز:

  می توان گفت دقیقا نقطه مقابل روش پیش پرداخت بوده و فروشنده بایستی ریسک کند و بعد از عقد قرارداد محصول، مالکیت محصول را به خریدار داده و کالا را ارسال کند. البته در این روش برای رفع ریسک فروشنده می تواند کالا را به شکل مرحله به مرحله با دریافت بخشی از هزینه کالا، ارسال نماید.

نحوه ایجاد فاکتور تجاری

برای طراحی و ایجاد فاکتور تجاری پیشنهاد می کنیم از پورتال های فعال در این زمینه کمک گرفته و با طی کردن چندین مراحل آسان به راحتی و در کوتاهترین مدت زمان فاکتور تجاری خود را به وجود آورید. افرادی که در زمینه کارآفرینی فعالیت دارند برای وصول طلب خود نیاز به یک فاکتور تجاری حرفه ای دارند:

 • برای سند خود ابتدا یک سرتیتر ایجاد کرده و در بالا آرم کسب و کار خود را افزوده کنید برای راحتی کار پیشنهاد می شود یک نمونه فاکتور از word را انتخاب کرده و در سرتیتر موجود در ابتدای سند آرم خود را اضافه نمایید.
 • اطلاعاتی از جمله عنوان شغل، شماره تلفن، آدرس و آدرس ایمیل را در سرتیتر فاکتور درج نمایید
 • جزئیات تماس خریدار را در زیر سربرگ درج کرده و عنوان دقیق مخاطب را نیز بنویسید
 • تاریخ روزی که فاکتور را تهیه می کنید را اضافه کنید.
 • تاریخ پرداخت وجه را در فاکتور نوشته و توجه داشته باشید که نسبت به تاریخ فاکتور به چشم آید.
 • به صورت لیست شده خدمات خود را شرح دهید
 • جمع کل فاکتور را نیز به سند طراحی شده اضافه کرده و با استفاده از قلم پررنگ مبلغ کل بدهی را درج نمایید.
 • شرایط و نحوه پرداخت فاکتور خارجی را در پایین سند تهیه شده شرح دهید.

نکاتی که در زمان صدور فاکتور تجاری باید توجه داشته باشید

در برخی از فاکتور خارجی فروشنده به منظور صحیح و درست بودن قیمت مندرج شده در سیاهه تجاری قسم میخورد یا گواهی ارائه می دهد.

 • با توجه به مبناهای مورد توافق در قرارداد فروش، قیمت محصول در سیاهه تجاری به ثبت می رسد.
 • سیاهه تجاری بایستی بر اساس مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی در ترتیبات پرداخت قیمت به نام متقاضی اعتبار تهیه و طراحی شود و هم چنین مشخصات کالا در فاکتور با مشخصات کالای ذکر شده در اعتبار اسنادی یکسان باشد.
 • به موجب مقررات کشور وارد کننده در برخی از فاکتور خارجی بایستی اتاق بازرگانی کشور مربوط آن را تهیه و صادر کند هم چنین در صورت نیاز از فروشنده درخواست می شود که کنسولگری کشور وارد کننده گواهی در جهت صحت امضا اتاق بازرگانی ارائه دهد.

خدمات هوراداکس

شرکت هوراداکس یکی از معتبرترین و معروف ترین شرکت‌های فعال در زمینه خدمات ارزی مانند حوالجات ارزی است و بهترین خدمات را در زمینه هایی چون صدور انواع کارت های اعتباری و افتتاح حساب بانکی خارجی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. مشتریان می توانند با برقراری تماس از طریق صفحه تماس با ما هوراد اکس از مشاورین حرفه ای و باتجربه ما اطلاعات به روز و دقیق را به دست آورند.همچنین از خدمات ویژه ما نیز مطلع شوید.

نقاط قوت هوراداکس (چرا هوراد اکس )

 • مشاوران کاملا متخصص و مجرب در امور ارزی و انتقال پول بین المللی که خطا را به حداقل رسانده و برای هر موردی، راهکاری برای ارائه به شما دارند، در تمام ساعات روز
 • خدمات بدون محدودیت جغرافیایی، هوراد اکس قادر به ارائه خدمات ارزی در تمام نقاط دنیاست
 • کارمزد کاملا رقابتی برای تمام خدمات ارزی و مالی بین المللی
 • مورد تایید سازمان ها و نهادهای مربوطه مالی و الکترونیک (مورد تایید سازمان کسب و کارهای اینترنتی هستیم و نماد الکترونیک داریم ، همچنین مورد تایید سازمان رسانه های دیجیتال هستیم و نماد رسانه)